ویار تکلم

کانال وب‌بلاگ در تلگرام:
https://t.me/zaerezari

آخرین مطالب

تغییر تدریجی یک ارزش

سه شنبه, ۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۳۰ ق.ظ

من از این ناراحت نیستم که چرا خانمِ آزاده نام‌داری با سابقه‌ی آن همه تعریف و تمجید از چادر و افتخار به آن ام‌روز با چنین وضعیت و ظاهری عکس‌ها و فیلم‌های‌ش منتشر شده.  حتی ناراحت این هم نیستم که ایشان در کلیپ تصویری بعد از آن در توجیه، بقیه را جیگر فرض کرده و تمام افراد آن فضا را تا شعاع اِن‌متری محرم خود معرفی کرده و از محارم خارجی‌ش رونمایی کرده. من ناراحتی‌ام از سیستمی است که چادر را هم به وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف تبدیل کرده است که کسی به صرفِ چادری شدن و بودن به سرخطِ خبرها راه پیدا کند و حتی مثلا پای‌ش به مجلس هم باز شود. من از این ناراحت‌م که چرا باید به خانمی، حالا هر خانمی که باشد، به خاطر حجاب‌ش آن‌قدر توجه ویژه کرد و آن را خودی به حساب آورد که حالا خطا و اشتباه‌ش پای جماعت مذهبی و چادری نوشته شود و چوب و کنایه‌اش را باقی حزب‌اللهی‎ها و چادری‌ها بخورند که دیدید؟ آزاده نام‌داری‌تان هم کشفِ حجاب کرد! این همان کسی بود که پُزش را می‌دادید که حجاب محدودیت نیست؟ این همان کسی بود که...

 اگر خانم نام‌داری موقعیت و شهرت فعلی خودش را از راهِ قدرتِ اجرا و نه شوآف و نمایشِ حجاب و چادرش به دست می‌آورد حرفی نبود و می‌شد حالا این قضیه را به تصمیم شخصی و تغییر دیدگاه‌ش نسبت بدهیم اما کیست که نداند نام‌داری بیش از آن‌که عنوان «همون مجری خوبه» را یدک بکشید با عنوان «همون مجری چادری‌ه» شناخته می‌شود.

با این‌حال به نظرم بازنده‌ی اصلی این ماجرا بیش از خانم نام‌داری هردوجناحی بودند که سعی کردند این مسئله را هم سیاسی کنند و از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. چه آن جناحی که برای نام‌داری هشتگ ریاکاری می‌زدند و او را به جناح مقابل نسبت می‌دادند در حالی که همین‌ها در همه‌ی این سال‌ها سر ماجرای امثال فریبا داوودی‌مهاجری و مسیح علی‌نژاد و مینا لاکانی و... یا حرفی نمی‌زدند و یا در مقابل توجیه برمی‌آمدند و دم از زندگی شخصی و خصوصی می‌زدند و چه آن جناحی که ام‌روز عملِ نام‌داری را یک عمل شخصی می‌دانند و برای‌ش توضیح می‌تراشند در حالی که به این سوال پاسخ نمی‌دهد که اگر کشفِ حجاب یک عمل شخصی است پس داشتن آن هم یک عمل شخصی است و اساسا چرا آن زمان تریبون‌های‌تان را بیست‌وچهار ساعت به خاطر یک عمل شخصی در اختیارش قرار می‌دادید؟

نمایش‌گاهِ کتابِ ام‌سال برای تهیه کتابی به یکی از غرفه‌های مشهور سری زدم. خانم تازه مشهوری که رفتارهای اخیرش بی‌شباهت به رفتارهای اوایل خانم نام‌داری نیست در حال فروش کتاب‌های‌ش بود و اطراف او را جماعت مذهبی احاطه کرده بود. جماعتی که چنان برای این خانم سرودست می‌شکستند که تعجب‌م را برانگیخت. حالا که دارم به آن ماجرا فکر می‌کنم با خودم می‌گویم ای‌کاش قهرمان بعدی مذهبی‌ها و چادری‌ها این نباشد!

 • ویار تکلم

آزاده نامداری

چادر

نظرات (۸)

 • مهندس رضا عباسی
 • بند اولشو خوندم
  خیلی منطقی نوشته بودین
  از دید شما مساله رو ندیده بودم
  ممنون
  ✅ امروز چادر برای این جماعت متظاهر وسیله ایست که اهدافشان را توجیه می کند...  
  #تبرج
  #ازلاک جیغ
  #گردونه

  همیشه دوست داشتم و دارم که یه روزی همه ی آدم ها به جایی برسن که به صرف حجاب و چادر داشتن نه کسی رو مقدس بدونن و نه ریاکار و ... 
  +یه سوال ! شیوه ی نگارشتون دلیل خاصی داره؟جدا نویسی منظورمه.
  یاعلی
  پاسخ:
  بله، دلیل داره. انشاء الله یه روزی در یه پست جداگانه دلایلش رو میگم
  دیروز عکسهای خصوصی آزاده نامداری که بی حجاب توی یکی از پارکهای سوییس بود توی اینترنت دست به دست میگشت و در حقیقت قربانی بعدی شبکه های مجازی معرفی میشد. اول فکر کردم این عکسهای خود ایشون نیست و بحث شباهت در میونه. ولی چند ساعت بعد آزاده نامداری با همون چادر همیشگی جلوی دوربین اومد و در حالی که بسیار پریشون بود گفت که جمع خصوصی و محارم!! بوده و فقط یه لحظه روسری از سرم افتاده!!! و گناه کسی که عکسها رو پخش کرده بیشتر از گناه منه.
  در اینکه اون جمع خصوصی و محارم نبوده شکی نیست، چون دیگه خوب حال و هوای پارک های فرنگ رو میشناسم و راحت تشخیص میدم تفاوت جمع خصوصی و یه مکان عمومی رو در خارج از مرزهای سرزمین مادری. اما بحثی که مطرحه اینه که میشه به آزاده نامداری خرده گرفت؟ یا اون هم مثل همه ی ما حق طبیعیش اینه که زندگی خصوصی داشته باشه و به کسی ربطی نداره توی خلوتش چه میگذره.
  نظر شخصی من اینه که باید به آزاده نامداری خرده گرفت. بسیار هم زیاد. آزاده نامداری بلندگوی رسمی تفکری بوده و هست که به خودش اجازه ی توهین و تحقیر و بازداشت دخترانی رو میده که توی خیابون بد حجاب هستن. توی این سیستم، استعدادهای زیادی به خاطر همسو نبودن با تفکر غالب در زمینه های مختلف هنری و ورزشی از دست میرن. به آزاده نامداری خرده میگیرم ولی نه به خاطر بی حجابی، که این بی حجابی انتخاب خودش بوده و قطعا محترم بوده. مشکل از جایی شروع میشه که ایشون بلندگوی تفکری میشه که حق این انتخاب رو برای بقیه ی دخترهای این سرزمین به رسمیت نمیشناسه. 
  آزاده نامداری عزیز! از کسی که این عکسها رو پخش کرده نرنج. شاید اون هم یکی از هزاران دختری بوده که -بر خلاف شما- مطابق عقیده ش لباس میپوشیده و ساعت های زیادی از عمر ارزشمندش رو از داخل ون گشت ارشاد به تماشای این شهر و آدمهاش گذرونده.

  «مهدی معارف»
  سلام.
  - من هم همان روز در همان غرفه همان خانم را دیدم!
  - اصولا درباره ی دیگران نه میبینم و نه میخونم و نه حرفی میزنم و نه مینویسم. به خصوص دیگرانی که هر از چند گاه خبرهای خصوصی و عکسهای خصوصی شون در فضای مجازی پخش میشه.
  خصوصی... هه! عجب کلمه ی نامأنوسی ست در فضای مجازی
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • وقتی می پرسند: چادر سر کردن سخته؟!
  باید جواب داد:آره! چون هرکاری بکنی نه تنها پای خودت که پای خیلی هایی که قبلا بودند و حالا نیستند وخیلی هایی که حالا هم هستند نوشته میشه!
 • فرض کنید زائری
 • پست موقت: متأسفانه یادداشتی 👇🏻 به نام من منتشر شد که نه تنها به قلم من نبود بلکه اساسا اصرار داشتم به دلایلی در باره آن موضوع  هیچ کلمه ای ننویسم و سخنی نگویم! علیرغم پیگیری من و اصلاح اسم در متن یادداشت باز هم مطلع شدم که با نام من بازنشر شده است. تأکید و تصریح می کنم که این یادداشت از من نیست و تنها آنچه در کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام خودم منتشر می کنم قابل اعتماد هست. متأسفم که حتى سایت ها و کانال های مدعی حق گرایی و ارزش مداری هم بی دقت و دچار رفتارهای ناصواب هستند!
  ‏https://telegram.me/morzaeri
  اگر قابل دانستید نگاهی بیندازید و به دوستانتان نیز معرفی فرمایید!
  کانال پیشنهادهای محمدرضا زائرى
  پاسخ:
  بله، این رو خودم هم متوجه شدم. متاسفانه این اشتباه رو کانال مکتوبات انجام داده بود.
   با کلیت حرفهای شما موافقم
  حرف زدن درباره نامداری قضاوت کردن نیست و نباید عملشو حریم شخصی دونست... 
  نامداری نماینده بسیاری از چادری ها ی ریاکار است که چادر رو پله ترقی و وسیله ای برای جلب توجه میدونن و با شهرت و پولی که به دست میارن هزینه سوییس رفتن و مشروب خوردن رو به دست میارن ...
  بازنده کسانی اند که در تلوزیون فواید چایی رو  از زبان نامداری می شنیدن اما از پشت پرده مشروب و پارک و اختلاط زن و مرد بی خبر بودن 
  دور نیست روزی که بازم در تلوزیون بیاد و بگه من توبه کردم و چادرم را دوست دارم.. چون سیستم مدیریتی کشور ما به چنین دروغگویان مذهبی ریاکار بسیار نیارمنده ...

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">