ویار تکلم

کانال وب‌بلاگ در تلگرام:
https://t.me/zaerezari

آخرین مطالب

روحانی بر سر دوراهی

شنبه, ۹ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۳۱ ق.ظ

به عقیده من آشوب‌های سال ۸۸ علی‌رغم جلوه مهیبی که داشت، خیلی نگران‌کننده نبود. چون شاکله آن بر دروغ بنا شده بود. فقط باید دروغ بودن ادعای تقلب و هدف اصلی اغتشاش‌گران برای مردم آشکار می‌شد تا فریب‌خورده‌ها از گرد آن پراکنده شوند و غائله با حضور ملت خاتمه پیدا کند. همین اتفاق هم افتاد. عاشورای ۸۸ الک نهایی فریب‌خورده‌ها از معاندین بود و راهپیمایی نه دی ریشه قضیه را کند و کار یک‌سره شد.

اما به نظر من راهپیمایی‌هایی که طی دو روز گذشته در بعضی شهرها اتفاق افتاده علی‌رغم ابعاد کوچک‌شان نگران‌کننده‌اند و می‌توانند آژیر خطر جدی برای مسئولین باشند. گرانی و تورم، دروغ و فریب نیست که منتظر باشیم حقیقت‌ش برملا شود. این‌ها واقعیاتی است که چندین سال است مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. از اواسط دولت دهم تا به امروز! دو سال آخر احمدی‌نژاد را مردم به امید رفتن او و آمدن دولتی اقتصادی‌تر تحمل کردند. چهار سال اول روحانی را هم به امید رفع تحریم‌ها و گشایش اقتصادی به سر بردند. اما امروز که روحانی هم از بی‌ثمر بودن مذاکرات و رفع نشدن تحریم‌ها حرف می‌زند دیگر امیدی برای انتظار تا چهارسال دیگر وجود ندارد. و همین باعث شکل‌گیری اعتراضات می‌شود.

البته اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم روحانی می‌توانست با سیاسی‌کاری و پاسخ مثبت به باج‌خواهی اصلاحات و اپوزسیون و دادن سهم آن‌ها از اعتراضات امروز علیه خود جلوگیری کند! چگونه؟!

روحانی باز هم همان مواضع رادیکالی و اپوزسیونی پیش از انتخابات را اتخاذ می‌کند. حرف از رفع حصر می‌زند، خاتمی را به سر خط اخبار می‌آورد، چند وزیر از میان اصلاحاتی‌ها انتخاب می‌کند و خود را وابسته به آن‌ها معرفی می‌کند. از آن‌طرف هم ژست مخالفت با رهبری و نظام می‌گیرد، از برجام دفاع می‌کند، آمریکا را کدخدا می‌نامد و معاندین و خارج‌نشین‌ها را امیدوار به تغییر ساختار حاکم نگه می‌دارد. نتیجه آن‌که رسانه‌های وابسته به اصلاحات و کانال‌های معاندی نظیر آمدنیوز، همانند دوران پیش از انتخابات به حمایت از روحانی بر می‌خیزند. مشکل گرانی را ناشی از فجایع دولت‌های نهم و دهم جلوه می‌دهند، از گشایش‌های غیبی پسا برجام و خروج از فصل هفت منشور سازمان ملل و رفع سایه جنگ از سر کشور می‌گویند و به مردم امید می‌دهند که اتفاقات خوبی در راه است. دست‌مال‌هایشان را خرج روحانی می‌کنند و روی او به عنوان کسی که می‌تواند اهداف آن‌ها را پیش ببرد حساب می‌کنند. مردم هم خیال‌شان راحت است که دولت دارد همه سعی‌ش را می‌کند، اما چه کند که جبران سونامی احمدی‌نژاد یک قرن طول می‌کشد! به این شکل علی‌رغم تمام مشکلات، روحانی باز هم رئیس جمهور محبوب مملکت می‌شود و روحانی تنها نیست و با او تا ۱۴۰۰!

خب روحانی به هر دلیل این کار را نکرد. حالا یا واقعا به خاطر تغییر عقیده و موضع بود یا این‌که می‌خواست از زیر سایه هاشمی و خاتمی خارج شود و در عالم سیاست یک شخصیت مستقل از خود به نمایش بگذارد. هر چه هست او مسیر دشواری را برای چهارسال پیش رو انتخاب کرده است. امروز روحانی تنهاتر از همیشه است. مخالفین قدیمی او بر مواضع خود مصرترند و موافقان چندماه پیش او هم ناراضی از ندادن پول چای‌شان!

برای جلوگیری از اعتراضات مردم، روحانی بر سر یک دوراهی قرار دارد. راضی کردن جریانات قدرت با سیاسی‌کاری و سهم‌دهی به آن‌ها و به تبع آن ایجاد رضایت کاذب در جامعه به وسیله جوسازی‌های رسانه‌ای، یا راضی کردن مردم از طریق حل ریشه‌ای مشکلات اقتصادی آن‌ها در بلند مدت. ظاهرا روحانی راه اول را انتخاب نکرده! این‌که آیا او راه دوم را انتخاب می‌کند یا نه و این‌که چقدر در آن موفق است، باید منتظر بود و دید.

نظرات (۱۱)

 • روشا مجد
 • شما همچنان منتظر بمان صبح دولت خواهد دمید:)
  شما و رفقایتان همچنان به خود فریبی ادامه دهید بالاخره روزی حقیقت به شما تحمیل می شود از ظواهر امر پیداست که ان روز زیاد دور نیست....
  @روشا مجد
  @یه نفر

  حدس میزنم شما از همون قماش بی ترمزها هستین که سال هشتادوچهار احمدی نژاد رو با رجایی مقایسه میکردن. همونقدر احساساتی و بی منطق و همینقدر تباه

  کشور و انقلاب چه ها که از دست حزبلاهی ها نکشیده
 • روشا مجد
 • @ رضا

  خوبه که احمدی نژتد نامی هست که هر کجا کم آوردید از او مایه بگذارید بدون اینکه یک استدلال منطقی داشته باشید...
  من اصولا با فردی که شجاعت ندارد با یک ماهیت قابل قبول اظهار وجود کند تمایلی به تبادل نظر ندارم اما گستاخیتون رو نمی تونم بی جواب بگذارم...
  شما وقتی بنده رو ندیدید از کجا می دونید من حزب اللهی هستم یا نه؟!
  اینجا حرفی از احمدی نژاد به میون نیومده! در ضمن هیچ کس حق نداره کسی رو به آقای رجایی و دولت ایشون تشبیه کنه...مثل رجایی نبوده و نیست رجایی اسطوره ای بود که بعید میدونم حالا حالاها کسی شبیه به ایشون وارد عرصه سیاست بشه... بی ترمز شمایید که واقعیت جامعه و دولتمردان امروز رو نمی بینید و همچنان در حال سماق مکیدنید...بی ترمز شمایید که یک خط کامنت من باعث شد عصبانیتتون رو در قالب واژه ها حواله من کنید...شما اگر منطق داشتید با استدلال بنده رو توجیه می کردید و با هویت واقعی کامنت میگذاشتید...
  @روشا مجد

  اولا منطق و استدلال چه ربطی داره به هویت واقعی ؟؟
  دوما باید شماره شماسنامه و اسم پدر بذارم تا با هویت باشم؟ من رضام و وبلاگ ندارم. تو روشا مجدی و وبلاگ داری. الان تو باهویتی من بی‌هویت !!؟
   میگن زنا عقلشون نقص برمیداره !! شما بفرما همون مطالب عروسکیتو بنویس . شما رو چه به سیاست
 • دکتر یونس
 • ولی من فکر میکنم همه اش حساب شده و برنامه ریزی شده است. اینکه بودجه 97 با فوکوس روی موسسات مذهبی بولد بشه... اینکه در زلزله سرپل ذهاب بین ارتش و سپاه سناریو بسازن و بگن یکی باشه اونیکی نباشه.. اینکه دقیقا بعد از اعلام بودجه ، قیمتها رو افزایش بدن از بنزین تا تخم مرغ و این حجم از بیکاری جوونها و تورم و بیخیالی مسئولین دولتی یعنی ناراضی کردن عمومی مردم! 
  همون مقاله آقای پرویز امینی که گفته بود" ایران را سراسر اعتراض میکنند" برای رسیدن به مقاصد خودشون. 
   از ناراضی کردن و قشون کشی خیابانی  کی سود میبره و چرا؟! اون فرضیه ی به خیابان کشاندن مردم برای تحت فشار گذاشتن رهبر و گرفتن اجازه رسمی مذاکره موشکی با غرب رو دست کم نگیرید. خیلی محتمله و اینطور خباثت ها و حماقت ها بهشون میاد. ناسلامتی یه 78 و 88 تو پروندشون دارن.. 
 • س _ پور اسد
 • آشوب های اجتماعی ؛ نافرمانیهای مدنی و نشانه رفتن اصل نظام و ولایت فقیه ؛ رمز بقای جماعت اصلاحی - اعتدالی هست 
  و اگرنه؟! ؛ نه گفتن به گرانی و احقاق حق متضررین موسسات مالی و پدیده شاندیز چرا باید به شعارهای ساختارشکن از جنس فتنه 88 منجرشود؟
  روحانی همان روحانی ست ؛ بلکه ادامهء هاشمی و خاتمی است ...........
 • روشا مجد
 • @ رضا

  ربطش به اینه که شما وقتی بلاگر نیستی و آدرسی نداری مثل الان بی ادبی و توهین می کنی و ابایی نداری از این کار...
  مطالب من عروسکیه؟!!!
  شما بی ذوقی... :)
  آقا من به شخصه از تحلیل های سیاسی شما درباره این پست بسیار مستفیض شدم اصلا...:)
  باور کنید شما بیشتر شبیه تندروهایی با این افکار!
  اینایی که منتظرن اتفاقی بیفته تا فتنه فتنه راه بندازن افراد ساده و با درک سیاسی پایین هستن. فکر میکنم حرف شما درست تره. ولی همونجور که گفتی فقط زمان باید بگذره تا پشت پرده این اتفاقات مشخص شه
  نکته دیگه اینکه پیش‌نهاد اکید می‌کنم از این‌جا بری. چون نوشته هاتو دوست دارم و پیگیرم میگم. بلاگ جای شما نیست. جای خاله خان‌باجی ها و دختراس. مطالب شما سنگینه و تو یه همچین فضایی وصله ناجوره و تو ذوق میزنه. اگه نقل مکان کنی به بلاگفا یا اصلا مثل بقیه بیخیال وبلاگ بشی و همون کانالتو بگردونی خیلی بهتر میشه. حالا بازم نظر نظر شماست.  ؛)
  پاسخ:
  در مورد نوشته‌ها که لطف دارید. ولی در مورد فضای بیان متاسفانه حق با شماست. منتها باقی سرویس‌ها سوت و کورن و فعلا جایی بهتر از این‌جا نیست. تا ببینم خدا چی می‌خواد.
 • روشا مجد
 • بله وبلاگ ویار تکلم وب خوببه... جز معدود وبلاگ هایی هستید که همیشه می خونمتون و کامنت میگذارم پای پست هاتون...البته سوای یک سری از پست های خاصتون که بسیار سطح پایینن!... قلم خوبی دارید و به روزید در مباحث سیاسی و اجتماعی...ولی یه قدری  یا نه بهتره بگم خیلی زیاد از خودم ناراحتم که وقت گذاشتم برای تبادل نظر با شما...دیگه اینجا کامنت نمیگذارم... بحث با آدم های متحجر و خودخواه  روی آب راه رفتنه...خاله خان باجی ها آدم هایی هستن که سخن مخالف رو برنمیتابند...
  پاسخ:
  به قول داوود پاورچین: این وسط من چی‌کاره بیدم؟!
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">