ویار تکلم

کانال وب‌بلاگ در تلگرام:
https://t.me/zaerezari

آخرین مطالب

لطفا آقای علم الهدی را درک کنید!

جمعه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۵، ۰۹:۴۶ ب.ظ

از میان ائمه‌ی جمعه‌ی پس از انقلاب، شاید احمد علم‌الهدی پر حاشیه‌ترین آن‌ها باشد. اقلا درباره‌ی حال حاضر می‌توان این گزاره را با قطعیت به کار برد. سخنان شاذ آقای علم‌الهدی آن‌قدر زیاد است که بررسی تک‌تک آن‌ها مثنوی هفتاد من کاغذ می‌شود. اظهارات علم‌الهدی درباره‌ی ره‌بری و ولایت فقیه، ورزش و حجاب بانوان، مرغ و اشکنه، موسیقی و کنسرت، امام جمعه و امام زاده، و امیرکبیر و دارالفنون تنها مشتی نمونه‌ی خروارند. فقط در دو سه مورد، کار آن‌چنان بیخ پیدا کرده که خود آقای علم‌الهدی شخصا به عنوان شارح و مفسر سخنان خود، وارد عمل شده و از آنها رفع ابهام کرده‌است. آن‌قدر آقای علم‌الهدی در این قبیل اظهارنظرها مسبوق به سابقه است که اکاذیب شاخ‌داری مثل اطعام مهمانان ره‌بری توسط غذای بهشتی، به راحتی به ناف ایشان بسته می‌شود و جمعیت بسیاری آن را باور می‌کنند. حالا اما به قدر کافی سخنان و مواضع آقای علم‌الهدی توسط افراد مختلف نقد و بررسی شده‌است و هدف از این نوشته تکرار مکررات نیست. اما خوب است که از زاویه دیگری هم به بررسی سخنان ایشان بپردازیم. به فرض که همه سخنان آقای علم‌الهدی مستدل و دارای پشتوانه‌های عمیق فکری  باشند‌. و باز به فرض که همه سخنان شاذ ایشان تقطیع شده یک سخنرانی بلند بالا باشند و ایشان پیش و پس از آنها یک ساعت توضیحات مبسوط به حضار ارائه داده باشد. آیا آقای علم‌الهدی به عنوان امام جمعه‌ی یک شهر مهم، بزرگ و استراتژی‌ک چون مشهد، نباید به تبعات سخنان خود و سوء‌استفاده های مغرضین بیندیشد؟ آیا آقای علم‌الهدی نباید از سوء‌برداشت‌ها جلوگیری کند؟ آیا برای آقای علم‌الهدی عجیب نیست که در دوره‌ی قاجار به یک فتوای میرزای شیرازی، همه‌ی مردم -حتی حرم‌سرا و اندرونی شاه-  قلیان‌ها را می‌شکنند بدون آن‌که حتی یک نفر از چرایی حکم پرسش کند؟ چرا آقای علم‌الهدی نمی‌خواهد بفهمد که گذشت آن دورانی که قاطبه‌ی مردم کاسب و کشاورز و کارگر بودند و از روحانیون به عنوان اشخاص با سواد و پیشتاز حساب می‌بردند و حرف‌هایشان را بی چون و چرا می‌پذیرفتند؟! حالا که آن دوران گذشته بهتر نیست آقای علم‌الهدی و ائمه جمعه‌ی امثال ایشان، دست از کلی‌گویی و برچسب‌زنی و بیان جملاتی با مبتدای «هر» بکشند و به جای خطابه‌های غرا و آتشین و حکم صادر کردن، با مردم منطقی و مستدل سخن بگویند؟! این سخن آقای علم‌الهدی که «هرکس در انتخابات شرکت نکند به جهنم رفتن‌ش قطعی است» یا مثلا «هر جریانی در مقابل ره‌نمود های ره‌بری مساوی با کفر و شرک است» -سوای هر تفسیر و توضیحی که درباره آن‌ها داده شده باشد- یعنی چه؟

متاسفانه از نظر علم‌الهدی جواز ره‌بری به نقد خود، صرفا یک جواز سمبل‌یک است و هیچ‌کس حق استفاده از این جواز را ندارد و اصلا حالا ره‌بری اجازه داده، حیای مردم کجا رفته! از نظر علم‌الهدی بدحجابی که در طول سی سال و به صورت کاملا تدریجی زیر جلد جامعه خزیده را می‌توان یک شبه ریشه کن کرد! آن هم با یک سخن‌رانی یک جانبه و محکوم‌کردن مردم و ارتباط دادن  بلایای طبیعی به بدحجابی! از نظر علم الهدی «سیروا فی الارض» مال شهرها و استان‌های دیگر است و مشهد اختصاصا برای زیارت است و هر کاری غیر از آن، توهین به امام هشتم است. توریست‌ها هم سوای دین و مذهب و مسلک‌شان فاسق و فاجرند و ورود آنها به مشهد مفسده‌انگیز! از نظر آقای علم‌الهدی کنسرت موسیقی بسته به محل جغرافیایی آن و بعد مسافت آن از بقاع متبرکه، می تواند حلال یا حرام باشد و از این نظر باب جدیدی در فقه شیعه توسط ایشان گشوده شده! و از نظر علم‌الهدی هزار چیز دیگر!

شاید بتوان پشت تمام گزاره‌های فوق کلمه «ظاهرا» گذاشت و با یک ساعت تفسیر، مقصود واقعی آقای علم‌الهدی را استخراج و تبیین کرد. اما همانطور که می دانید ما نه وقت شنیدن تفسیر سخنان آقای علم‌الهدی را داریم و نه علاقه‌ای به آن‌ها! پس به‌تر نیست که آقای علم‌الهدی خودش با مراقبت از دهان خود، جلوی کج فهمی‌ها را بگیرد؟ به‌تر نیست که آقای علم‌الهدی از استعمال جملات تعجب‌آور و حساسیت برانگیز خودداری کرده و مقصود خود را بدون مطلق‌گویی و تحریک مردم بیان کند؟ به‌تر نیست ایشان مفاهیم دینی، سیاسی و اجتماعی که گستره‌ی وسیعی را شامل می‌شوند اولویت بندی کرده و بر اساس اولویت‌ها و به میزان کافی درباره هر یک سخن بگوید؟ به‌تر نیست فعلا از بیان مسائلی که مردم آمادگی شنیدن آن‌ها را ندارند و در برابر آنها موضع‌گیری دارند چشم‌پوشی کنند؟ آیا ایشان از علت تعویق احکام مربوط به شراب و قمار در صدر اسلام بی‌خبر است؟ یا اینکه آیه «فلعلک تارک بعض ما یوحی الیک...» را که درباره‌ی موقعیت‌سنجی پیام‌بر در اعلام فرامین الهی است، به گوش‌شان نخورده است؟

در هر صورت من خیلی بعید می‌دانم گوش آقای علم‌الهدی و امثال ایشان به این حرف‌ها بده‌کار باشد. تکرار این جنس سخنان  از آقای علم‌الهدی به جد من را به این نتیجه رسانده که توجیه آقای علم‌الهدی برای درک مردم از توجیه هشتاد میلیون ایرانی برای درک آقای علم‌الهدی سخت‌تر است. پس ملتمسانه از مردم ایران می‌خواهم که بنای سخنان آقای علم‌الهدی را بر دغدغه‌ی دینی گذاشته و این سخنان را صرفا حساسیت مذهبی آقای علم‌الهدی یا ناتوانی ایشان در انتقال مفاهیم قلم‌داد کنند! از مداقه  در سخنان ایشان و بحث بی‌هوده درباره آنها حذر کنند، زیاد سخنان ایشان را جدی نگیرند و احکام اسلام ناب را از مجاری دیگر پی‌گیری کنند!

 • ویار تکلم

ائمه جمعه

احمد علم الهدی

نظرات (۳۰)

این گوه خوری ها به تو نیومده...!
تحلیل شما اشتباهه....ایشان فقط برای طرفداران خودش حرف میزنه و کاری به بقیه نداره یعنی فقط ده درصد مردم ....همون تعداد هم براش کافیه اون ده درصد هم اگه به شب بگه روز و به روز بگه شب قبول می کنند مثل همون کسی که تحت عنوان ناشناس کامنت گذاشته...
آش اونقدر شور شده که بعضی از دوستان موافق ایشون هم از توجیه و تفسیر حرفای ایشون خسته شدن :)
کاملا موافقم.
علم الهدی تو این چن سالی که مشهده اونقدر چرت گفته که حد نداره.
علم الهدی اصلا در حدی نیست که بخام راجبش نظری بدم ولی فقط یه گوساله مثل تو می تونه تو همه چی فضولی کنه:))
بازم گل کاشتی ویار جان!
این دوستانی هم که فحش میدن شعور و شخصیت خانوادگی و بی منطقی شونو نشون میدن.
موفق باشی
من نمی فهمم اونایی که دارند در جواب به یه متن "منطقی" ، "فحش" می دند، می خوان بگن ما خیلی بی لیاقت تر از اونی هستیم که بشه مثل آدم باهامون حرف زد؟! یا چی؟
و اصلا چرا باید همچین چیزی باشه؟
بر فرض که این حرفها اشتباه، ناحق... خب که چی؟ چارتا فوش نثار نگارنده کردی اون به اشتباهش پی ببره مثلا!؟؟؟ یا خالی شدی با همین چند تا واژه اونم با کتمان هویتت؟؟؟؟ 
از هر طرف نگاش می کنم جدی قابل درک نیست این حرکت :/
 • بلاگر آرام
 • واقعا مسخره ست. بعضیا دیگه از اونور بوم میوفتم ادم عصابش خرد میشه
  این کامنت های وبلاگ شما هم عجب گالری جالبی شده برای دیدن طیف های فکری و شخصیتی جامعه!
  عزیزِ من، موافق نیستی چرا توهین میکنی خب؟!
  اولا تو خر کی باشی در مورد آقای علم‌الهدی حرف بزنی؟ 
  دوما چقدر اینجا معلم اخلاق زیاد شده :)
  نمردیم و چار کلام حرف حساب از شما شنیدیم
  عالیی بود...
  خوندن کتاب بی شعوری رو به هر دو تا ناشناس عزیز توصیه می کنم :))
  خوندن کتاب بی شعوری رو به هر دو تا ناشناس عزیز توصیه می کنم :))
  صد در صد مخالفم. آیت الله علم الهدی بود که تو ۸۸ چشم فتنه رو کور کرد. امثال ایشونن که انقلابی و بی پروا عمل میکنن. اگه حرف حق تلخه گناه علم الهدی چیه؟ شما بدحجابای اطراف حرم رو نگا کن بعد بیا اظهار نظر بکن!
  کیف کردم. عالی بود. ولی یه عده شان و شخصیت خودشونو نشون ندن روزشون شب نمیشه انگار ؛)
 • خانم فـــــ
 •  اینجا رو می خونم ،پست متفاوتی بود، جور دیگری در موردتان می اندیشیدیم، فتبارک ا...
 • خانم فـــــ
 •  اینجا رو می خونم ،پست متفاوتی بود، جور دیگری در موردتان می اندیشیدیم، فتبارک ا...
  آقا/ خانم ع.ا
  نمی دونم بالاخره مردم بودن چشم فتنه رو کور کردم؟ شخص مذکور بودن؟ رهبر بودن؟ کی بودن...
  تو قضیه ای که بیخ گوشمون رخ داد اییببن همه تحریف و تغییر و باقی ثضایا...
  اما چیزی که می دونم اینه که انقلابی و بی پروا عمل کردن خییییییلیییییی فرق داره با بلاهت. نمی دونم چه واژه مودبانه ای می شد به جلش استفاده کرد ولی قصدم تبیین موضوعه و نه توهین به شخص ایشون.
  در خصوص تلخی حرف حق هم: بله درسته بعضی از حرفهای حق به مزاج برخی افراد تلخ میاد! اما آیا این به این معنیه که هر حرفی تلخ بود الزاما حقه؟؟؟ جوابش کاملا مشخصه!

  نمی دونم از آوردن مثال بدحجابای اطراف حرم می خواید به چی برسید ولی چیزی که می دونم اینه که او عیب ظاهر داره و خیلی از باحجابا هزاااار عیب باطن. 
  می گن الغیبه اشد من الزنا.
  یکی که غیبت کرده گندتره تا کسی که...
  معیارامونو خدایی کنیم...
  نه که معیارای دلخواهمونو به زووووور به خدا بچسبونیم
  والا
 • پاییزِ سالِ بعد
 • پس کانال تون چی شد؟
  پاسخ:
  به علت مشغله فعلا توانایی اداره و ادامه دادنش نبود 
  پس هنوزم هستند متوهم هایی که فکر میکنن 88 فتنه بود :)
  دمت گرم نویسنده ی وبلاگ
  آقای یا خانم ع.ا که همون عن آقا هستی
  توو روح تو و امثال تو و اون علم الهدی نفهم متحجر
  مدیر خواهشا درج کن
  88فتنه نبود
  فتنه محمود میمون نژاد بود که
  در حق موسوی بدبخت ستم کرد
  سگ توو روح محمود میمون نژاد
  علم الهدی و هرکه که طرفدارشه خر و متحجر اند والسلام!
  :))
  @ ناشناس ۱۴:۴۰
  باشه. احمدی نژاد هر چی که تو میگی. ولی سگش شرف داشت به "آقای چیز" خائن وطن فروش. راجبه علم الهدی نظری ندارم. ولی وقتی میبینم بی شعورایی مثل تو که تا کم میارن فحش میدن مخالف و دشمنش هستن یقین پیدا می کنم اقلا از تو آدم سالم تریه‌. در ضمن مطمئنم اگه به جای احمدی نژاد "آقای چیز" وطن فروش رییس جمهور میشد الان تو باید به مستشارای آمریکایی و انگلیسی سرویس میدادی ؛))
  خاک بر سرت چه خوب نوشتی
  ای کاش آقای علم‌الهدی درک میکردند بعضی حرفاشون چقدر بهونه دست دشمنای انقلاب میده و چقدر دشمنو شاد میکنه :(

  ناشناس

  ۱۷ بهمن ۹۵ ، ۱۶:۳۱

  حتما مادر و خواهر تو به محمود میمون نژاد سرویس می داده که خودتو براش جر میدی

  مطمئنا با خایه مالی محمود میمون به یه جایی رسیدی که  گوهش رو می خوری

  و اگرنه مادرخرابی مثل تو هم می دونه که محمود میمون کشور رو به فنا داد

  بیشعور بابای پفیوس و مامان هرزه ی فاحشته

  برو خایه محمود رو بمال

  ما را با خایه مالان کاری نیست

 • پلنگ صورتی
 • ایولل حرف دل خیلیاست..
  ضمن تشکر و دست مریزاد به نویسنده وبلاگ بابت این پست فوق العاده.
  نا شناس ۲۰ بهمن  ۱۴:۳۹ واقعا بی خانواده ای

  حمید رضا 25 بهمن 95 20:51

  بی خانواده تویی

  بی پدر ومادر تویی

  حروم زاده تویی

  پدر مادر خراب تویی

  هرچی نکبت و کثافت هم هست تویی بی شرف

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">