ویار تکلم

کانال وب‌بلاگ در تلگرام:
https://t.me/zaerezari

آخرین مطالب

برابری یعنی برابری!

دوشنبه, ۸ خرداد ۱۳۹۶، ۱۰:۰۰ ب.ظ

بین تمام جاروجنجال‌های واقعی و فیکی که در مورد #سند_2030 صورت گرفته، (از این جهت فیک که باور دارم بعضی شلوغ‌کاری‌های بابت این سند از طرف عده‌ای، نه به خاطر دغدغه‌مندی آن‌ها که بیش‌تر به جهت سرگرم‌کردن جماعت حزب‌الله و مذهبی است تا در هیاهوی آن ماجرای شکست انتخاباتی و اشتباهات خودشان و مطالبات به حق طرف‌داران آن حزب گم شود.) یک بندش حسابی روی لبه‌ی خوب یا بد بودن راه می‌رود. جوری که هم برای عده‌ای پیراهن عثمان شده و فریاد وا از دست رفتن حقوق ما! و هم برای بسیاری این سوال پیش می‌آمده که خُب این کجای‌ش بد است و ایراد دارد؟ و اساسا چرا باید با آن مخالفت کرد؟ بندِ برابری جنسیتی!

بیاییم چشم‌های‌مان را ببندیم و تصور کنیم. تصور کنیم برابری جنسیتی را. زن‌ها همه به حقوق خودشان رسیده‌اند. در ورزش‌گاه‌ها دیگر تک صدایی مردان شنیده نمی‌شود. سمت چپ ورزش‌گاه با صدایی زمخت فریاد می‌زنند: «این تیمِ ایران‌ه» و سمت راست ورزش‌گاه با صدایی نازک و لطیف جواب می‌دهند: «یا علی مدد». دانش‌گاه‌ها و یک‌سری رشته‌های خاص دیگر از انحصار مردان خارج شده و زنان هم پابه‌پای مردان و بل‌که جلوتر از آن‌‌ها در عرصه‌های علم و دانش افتخارآفرینی می‌کنند. دیگر دوچرخه‌سواری و موتوررانی برای زنان تابو حساب نمی‌شود و همه باهم مشغول تک‌چرخ‌زنی هستند! زنان قاضی به وفور دیده می‌شوند که به راحتی دستِ هر مرد متجاوز به حقوق شخصی و اجتماعی زنان را از آرنج قطع می‌کند و نمی‌گذارند ذره‌ای و حتی ذره‌ای از حقوق زنان پای‌مال شود و... وای چه‌قدر عالی و زیبا! چه دنیای دل‌انگیزی! بهشت است، بهشت!

بیاییم چشم‌های‌مان را ببندیم و تصور کنیم. تصور کنیم برابری جنسیتی را. زنانی با صورتی آفتاب‌سوخته گوشه‌ی خیابان در حالی که با لُنگ روی شانه‌های‌شان عرق پیشانی پاک می‌کنند، فریاد می‌زنند: «انقل دو نفر!» «شابدول حرکت. شابدول حرکت!» «ونک جا نمونی»! و... در سوی دیگر خیابان دو زن در حال درگیری و دست به یقه شدن بر سر مسافری هستند که سرگردان بین دعوای آن‌ها مانده. اخبار ساعت چهارده به نقل از رئیس سازمان نظام وظیفه، مشخصات زنان واجد شرایط خدمت سربازی را اعلام می‌کند و بر آن اساس زنان واجد شرایط باید خود را به پادگان‌های مربوطه معرفی کنند. خشم شب! سینه خیز! پاک کردن دست‌شویی! به چپ چپ و به راست راست! طبل بزرگ زیر پای چپ! یک دو سه چهار...تندتر، تندتر! مه‌گر غذا نخورده‌اید؟! در خبری دیگر از شهادت زنان مرزداری می‌گویند که قربانی حمله‌ی انتحاری گروه‌ک‌های تروریستی شده‌اند. از پنجره‌ی اتاق زن سیم‌بانی دیده می‌شود که از تیر چراغ‌برق بالا رفته‌ و مشغول تعمیر برق قطع‌شده‌ی منطقه است. صدای زنی از کوچه‌ی پشتی می‌آید که احتمالا سر را تا کمر توی ماشین فرو برده و داد می‌زند: «استارت بزن، استارت بزن! خوبه، خوبه!» و وقتی که صدای روشن شدن ماشین را می‌شنود لب‌خندی از روی رضایت روی چهره‌ی سیاه روغن و گریسی‌اش می‌نشیند و با پشت دست راست‌ش عرق‌ش را روی صورت چرب‌ش پخش می‌کند! و... در آن صورت باز هم وای چه‌قدر عالی و زیبا؟! چه دنیای دل‌انگیزی؟! بهشت است، بهشت؟!

نمی‌دانم چه اصرار و چه فکر موهومی است که وقتی صحبت از برابری و حقوق زنان می‌شود همه ذهن‌شان می‌رود به سمت دانش‌گاه و ورزش‌گاه و سیاست و باقی مسائل باکلاس و لول بالا! انگار نه انگار که برابری یعنی برابری! آن هم در همه‌ی ابعاد و همه‌ی زمینه‌ها و نه در زمینه‌ای که باب میل باشد. اگر قرار است برابری در رشته‌ای مانند مکانیک و برق باشد، برابری هم در رشته‌ای مانند معدن و راه‌آهن و ریل‌سازی هم باشد. اگر قرار است خوشی و سرمستی ناشی از حضور زنان در مسند قضاوت باشد، ترس و کابوس دوسال نابودی عمر و زنده‌گی در دورافتاده‌ترین پادگان‌های کشور هم باشد. اگر قرار است پشت میز نشینی و حس باد کولر گازی وسط تابستان باشد، زدن به دل جاده‌ها با یک کامیون و به دست گرفتن زنده‌گی روی جاده‌ها هم باشد. و...

به شخصه برای من اهمیتی ندارد که جامعه در رفتار خود با زنان روی مدار عدالت حرکت کند و یا روی مدار برابری و مساوات. اما یقین دارم اگر قرار باشد روزی برابری جنسیتی صورت بگیرد، آن هم به تمام معنا و نه فقط به صورت گزینشی و انتخابی، بازنده‌ی اصلی زنان هستند و زنان!


*بازتاب همین مطلب در سایت جیم 

نظرات (۱۵)

 • مـهـ ـیـار
 • داش حسین توی ماه رمضان هم دست از سر جنس مخالف بر نمی‌داری؟!
  90 درصد پست هات همش حواشی این موضوعات است!
  جنس خودمون هم کلی مشکلات و معضلات داره هااا
  به اون ها هم رسیدگی کن :))
  منتظر بودم یکی اینا رو هم بگه! اینکه برابری یعنی برابری! :)
  برابری یعنی اینکه به خانوم ها حق انتخاب بدن  نه اینکه چون زنان میبازن  جامعه عدالت محور باشه!
 • الهه اکبری
 • احساس می کنم خیلی دارید سعی می کنید اون قسمت قشنگ رو ببینید ولی ذهن تون بیشتر متوجه بخش دومه. 
  ما الان تو ایران زن های راننده، مکانیک، برق کار و ... داریم. شاید تعدادشون کم باشه ولی داریم. در این زمینه محدودیت وجود نداره خوشبختانه. کسی که این راه رو انتخاب کرده، بهش رسیده.
   اما زن قاضی چی؟ زن رییس جمهور چی؟ نداریم. این ها به کنار! زنی که بتونه بره ورزشگاه هم نداریم حتی. 
  برابری مطلق چیز خوبی نیست. ولی خواسته ی بخش اول مربوط میشه به همون عدالتی که میگین. 
  مثلا زن ها به خاطر کمتر بودن قدرت جسمی شون یه سری کار ها رو انجام نمیدن و ازشون خواسته هم نمیشه. این عدالته. اما موضوعی مثل ورزشگاه رفتن که دیگه توانایی خاصی نمی خواد. حقوق خوندن و قاضی شدن یا وارد سیاست شدن که توانایی دیگه ای به جز عقل و منطق و کسب علوم لازم نمی خواد. اگه تو این زمینه بحث احساسات و اینا رو هم بخوایم مد نظر قرار بدیم(این که میگن زن ها احساساتی تر هستن و ... )، باز هم بالاخره راهی وجود داره که مشخص بشه فرد منطق لازم رو داره یا نه.
  این مطالبات حداقل باید به یه شکل شفافی بررسی بشن. نه که با آوردن این مدل استدلال ها به کل از کنارشون عبور بشه.
 • کبوتر خاتون
 • تا حد زیادى موافقم
  و این مسئله توى گلوم گیر میکنه اگر نگم
  که به عنوان یک خانم
  وقتى از شعار هاى فمینیستى و برابرى زنان براى تبلیغات یک کاندیدا (چون تازه از انتخابات عبور کردیم و ٢٠٣٠ هم بخشى از انتخابات و انتخاب ها بوده پس این موضوع رو به پست شما مربوط میکنه) استفاده میشه
  احساس حقارت میکنم!  
  دور از جون همه ى بانوان محترم این سرزمین
  فقط من باب "خر کردن" و "خر فرض کردن " ماست که از این صحبتاى قشنگ برابرى میزنن
  و ما سال هاست پاسخ مثبتى به این همه خر فرض شدن میدیم :)
  تا یکى میگه خانوما فلان و بیسار و بٓه به و چٓه چه ، راى نود درصد خانم ها به سمت اون شخص جلب میشه
  متاسفانه اکثر ما خانوما خودمونم نمیدونیم چى میخوایم :))
  و به فطرت و طبیعت خدادادى خودمون هم قانع نیستیم 
  و دوست داریم چیزى باشیم غیر از اون چه که "باید" باشیم
  نتیجش میشه افسردگى ها و امراض روحى روانى مختلف در ما
  و در آخر دنبال راهى براى خلاصى از منجلاب " خود گم کردگى" گشتن
  و دست به دامن افکار فمینیستى و افراطى و عقده دارانه ى یک مشت آدم سودجو شدن که عقده هاى مارو خیلى سطحى پُر میکنه :))

  سلام
  تا جایی که اطلاع پیدا کردم یکی ازاین دو بند جنجالی در ظاهر شاید به چیزی که شما نوشتین ربط پیدا بکنه ولی در باطن و بر اساس اسناد یونسکو منظور از برابری جنسیتی گسترده تر ازین حرف هاست.
  برای یونسکو برابری جنسیتی اشاره دارد به حقوق، مسئولیتها و موقعیتهای برابر برای زنان و مردان و دختران و پسران.
  این اشاره‌ایست به اینکه علایق، نیازها و اولویت‌های زنان و مردان مورد توجه قرار گیرند، در حالی که تنوع گروههای متفاوت زنان و مردان به رسمیت شناخته شوند
  بعد در پاورقی تنوع گروههای متفاوت زنان و مردان رو اینطور تعریف میکنه:
  به عنوان مثال، زنان و مردان متعلق به اقلیتهای قومی، زنان و مردان با تمایلات جنسی متفاوت و یا / هویت‌های جنسی متفاوت، زنان بومی.
  ———————————
  به طور واضح و روشن گفته تمایلات جنسی متفاوت، یعنی همجنسبازها.
  این دیدگاه و تعریف واضح و مورد قبول سازمان ملل در مورد برابری جنسیتی است.. 
  جالب بود!
 • علی اسفندیاری
 • بالاخره یکی پیدا شد که هردو طرف ماجرا رو ببینه 
  دروغ چرا بیایم اعتراف کنیم واقعیت اینه همه این مخالفت های فقط و فقط برای ناموس پرستی و غیرت ماست 
  اینکه نمیخوایم زنان دختران و خواهران و مادران ما ذره ای مورد آزار قرار بگیرند یا دست به انجام کارهای طاقت فرسا بزنند خیلی ها هم کلا معتقد هستند زنها باید فقط تو سایه بشینن بخورن و بخوابن و از سختی ها و مشکلات بیرون که ما تحملش میکنیم دور بمونن همین که ما تحملش میکنیم بسه 
  تو ذهنمون از دخترها موجوداتی ناز و معصوم ساختیم که باید. با تمام وجود ازشون مراقبت کرد که مبادا احساس بدی بهشون دست بده یا سختی و نگرانی ای بهشون برسه 
  اما باز هم باید اعتراف کرد خیلی از این زنها خوشی زده زیر دلشون
  توهین نمیکنم ولی اونها حتی فرق بین حرف دوست و دشمن رو نمیفهمند (شاید هم این تقصیر ماست که همیشه همه سختی هارو خودمون به دوش کشیدیم و خودمونو پرت کردیم در دامن مشکلات ولی اونها به دور از دغدغه های ذهنی و مسائل حساس زندگی بزرگ شدند) 
  وقتی فیلم صحبت های مدونا درمورد بازی ای که جامعه غرب برای زنها ترتیب داده یا نامه روزنامه نگار مشهور آمریکایی جوانا فرانسیس و....رو که برای زنهایی که هنوز احساسات زنانگی در اونها وجود داره گفتند و تاکید کردند که زن بودن خودتون رو حفظ کنید و خام این شعار ها نشید رو توی گره تلگرام گزاشتم دیدم که اصلا دخترها معنی این حرفها رو نمیفهمند تازه مقابل اینها جبهه گرفتند
  میدونید چرا؟ چون اونها هیچی نمیدونن 
  به نظر من باید رهاشون کرد دیگه نیازی نیست اینهمه از اونها مراقبت کنیم ولشون کنیم برن چند نسل که تو جامعه واقعی باشن دنیای واقعی رو ببینند مثل زنهای غربی همه چیز رو تجربه کنند اونوقت بجای اینکه با احساسات تصمیم بگیرند و خام شعار ها بشن از روی عقل و تجربه تصمیم میگیرند 

  +کامنت کبوتر خانوم هم لایک داره 

 • پاییزِ سالِ بعد
 • اصلا بنظر من زن بیرون از حیطه مادر بودن و خانه داری شاغل هم نباید باشه ، زن رسالتش فرزند پروری و خانه داریه و مرد رسالتش نون درآوردن .
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • زن، زن هست! و مرد، مرد هست! اینا هیچ جوری با هم برابر نیستند مگر در حقوق انسانیشون که هر دو انسان هستند!
  سند 2030 مشکلات دیگه هم تو سایر بند هاش داره ولی بااااز هم شما چسبیدید به همین یه بند. با وجود اینکه با پستتون موافقم میگم که این تک بعدی بودنتون خیلی وجهه ی زشته داره، خیلی..
  بخشی از نوشته هاتون درسته. اما خب خوبه برابری واقعا برابری باشه.
  مثلا زنه از سر کار که مهیخواد بیاد خونه، خیالش راحته که مرده بچه رو از مهد برداشته، الان غذا رو درست کرده، پاش که می رسه به خونه با بوی قورمه سبزی مواجه میشه و چایی که رو سماوره.
  خیالش راحته که مرده مرخصی زایمان گرفته و بچه رو نگه میداره تا اون از زحمت نه ماهی که کشیده یه کمی خستگی در کنه.
  خیالش راحته که امروز که بچه اش مریضه شوهرش مونده تو خونه و از بچه مراقبت می کنه. چقدر خوب، چقدر عالی... .
  برابری یعنی برابری.
  --
  فقط یه تیکه وسط اون متن یه جوری گفتین پاک کردن دستشویی انگاری دستشویی خونه ها رو آقایون دارن تمیز می کنن هر روز!!
 • ماهی کوچولو
 • من یه بار این رو به یکی گفتم گفت خب من همین رو میخوام
  به مردها چه؟ شاید زنی دوست داشته باشه معدن کار کنه :|||
  دیگه این حجم از منطق رو دیدم سکوت کردم :||| شاید واقعا زنای این مدلیم داریم :|

 • ایمان صادقی
 • ساخت وبلاگ رایگان
  الآن دلتون بره ما سوخته؟:)))))))))))))))))))) ممنوووووووووووونم :)))))))))
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">